Skip to content

EL CAMINO DEL REY – El Chorro

15 August 2010

This slideshow requires JavaScript.

EL CAMINO DEL REY, czyli Droga Króla to dzieło hiszpańskich inżynierów, którzy na początku XX wieku zaczęli realizować wielki plan budowy systemu elektrowni wodnych, którymi w chwili obecnej usiana jest cała Andaluzja. W Wąwozie El Chorro, w którego obu końcach wybudowano instalacje elektrowodne, konieczna była komunikacja między odległymi jego krańcami – tak powstała ścieżka, która prawie 150-200m na ziemią i bulgocącą rzeką w dole umożliwia przejście przez pół dziki wąwóz – długości kilku kilometrów. Stan techniczny ścieżki jest dzisiaj wątpliwy, a Junta De Andalucia założyła w swoim budżecie kilkumilionowy (euro) finansowy zastrzyk w celu odbudowy i konserwacji chodnika. Nic z tego nie wyszło…

PRZEJŚCIE EL CAMINO dostarcza wiele emocji, a widoki są obłędne! W kilku miejscach ściany wąwozu zbliżają się do siebie na zaledwie 15-20m. To co uderza najbardziej w czasie wycieczki El Camino to zapierająca dech w piersi GIGANTYCZNA EKSPOZYCJA!!!

Po przejściu Camino Del Rey (niektórym wejście na ścieżkę zabiera 40 minut – jeden krok 😉 w ramach relaksu można poskakać na batucie i pobulderować, …albo iść w skały SIĘ POWSPINAĆ.

Bezpieczne przejście El Camino Del Rey jest możliwe z zestawem do via ferraty, ale nie jest to klasyczna via ferrata , jaką spotkać można w Dolomitach. Tu wskazana jest umiejętność dodatkowej asekuracji z liną na trawersie. Zejście z El Camino wymaga wykonania długiego zjazdu na linie (ok. 50m).

LINK DO WIKIPEDII – historia budowy El Camino Del Rey oraz inne informacje.

2 Comments leave one →
 1. Jakub W. Świętochowski permalink
  28 August 2010 14:14

  Przejście El Camino Del Rey musi dostarczać wielu wrażeń! Janie, myślisz, że będzie to możliwe jak będziemy już na miejscu (w trakcie lub po ukończeniu kursu)? Nie wiem, czy po prostu będziemy mieli na to czas:), ale znowu chęci się ogromne:)! Z drugiej strony, ten “spacer” po kładce to powód do kolejnych odwiedzin rejonu El Chorro. Tymczasem nie mogę się doczekać momentu jak już zaczniesz nas szkolić.

  Zawartość strony bardzo ciekawa. Oby tak dalej.

  Jakub

  • 28 August 2010 21:09

   Hej! Przejście El Camino del Rey jak najbardziej mamy w planach, z reguły idziemy tam 3-4 dnia.
   A powodów do odwiedzenia El Chorro i okolicy – myślę, że znajdziecie wiele!
   Do zobaczenia na lotnisku. Jan A.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s