Skip to content

HAMPI – maharadża buduje granitowe stajnie dla słoni

17 August 2010

Podczas długiej podróży wzdłuż i wszerz Indii, zatrzymaliśmy się na kilkudniowy odpoczynek  na płaskowyżu Hampi, w środkowych Indiach. Bananowe lassi w Rama Guest House schładzało przegrzane organizmy, wokół setki małp i granitowe świątynie zbudowane rękoma poddanych, niegdyś rządzącego tą prowincją maharadży. Władca ten miał zacięcie architektoniczne i wyczulony był na komfort swoich słoni, dla których zostały zbudowane specjalne stajnie –  sale z żywego granitu – kolumny, stropy, strojenia, a co najważniejsze schronienie przed słońcem.

Pobyt w Hampi był okazją, żeby wyciągnąć, głęboko upchane na dnie plecaka buty wspinaczkowe i magnezję. Tysiące głazów to boulderowy raj na ziemi, na której nikt z miejscowych Hindusów nawet nie myśli o wspinaniu, bo nie pozwala mu na to bieda w jakiej żyje. Nad rzeką kobiety piorą ręcznie za kilka rupi, a obok ktoś zwiesza tyłek z kamienia, w butach za cenę których, hinduska rodzina przeżyła by 2 miesiące. Świat jest dziwny.

Nie mniej jednak wspinanie jest fajne, ale nie w październiku, czyli zaraz po monsunie – najlepiej zimą (styczeń, luty). Miejscowy chłopak (sam się nie wspina) za 100 rupi pokazał nam każdy kamień i wyrecytował wycenę z pamięci!  W labiryncie głazów łatwo jest się zgubić. Młodociany “przewodnik” nawet trochę spotował, ale wolałem nie  sprawdzać na ile skutecznie, tym bardziej, że nie mieliśmy crashpada 😉

PONIŻEJ WIDOCZKI Z BULDERÓW I TROCHĘ INDYJSKIEGO KLIMATU:

This slideshow requires JavaScript.

2 Comments leave one →
  1. 21 January 2011 09:06

    Fajny blog. Właśnie wybieram się do Indii i również mam zamiar odwiedzić Hampi. Liczę na niezapomnianą przygodę:) pozdrawiam!

  2. 21 January 2011 10:14

    Hampi – koniecznie! Po drugiej stronie rzeki “kwatery” (hostele) są bardziej zaciszne, gdybyście chcieli więcej spokoju, to warto się przeprawić na drugą stronę rzeki i tam nocować – mniej turystów, można się naprawdę wyciszyć, co w Indiach się czasem przydaje…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s