Skip to content

SZARPIĄC LINĄ NA PROWADZENIU…

14 October 2010

Wspinanie po drogach ze stałą asekuracją, to czysta przyjemność, sport i rekreacja. Stałe punkty asekuracyjne dają wspinającemu się “z dołem” wspinaczowi komfort psychiczny – pozostaje trzymać się skały z siłą adekwatną do trudności drogi. Najlepiej tylko taką siłą, by nie odpaść od skały (technika) i móc robić wpinki, aż do wpięcia w łańcuch stanowiskowy. W razie odpadnięcia kotwa na stałe wbita/lub wklejona w skałę utrzyma odpadnięcie – ta świadomość “wzmacnia psychę”, dodaje skrzydeł, czyni wspinanie sportowe przyjemną gimnastyką i w ogóle sprawia, że  ryzyko związane ze wspinaczką skalną stało się akceptowalne dla znacznej większości ludzi – z satysfakcją uprawiających ten sport na sztucznych ścianach wspinaczkowych i w skałkach.

Ekspres samoistnie wypinający się z “kotwy” w czasie odpadnięcia – czy to możliwe?

Idąc z dołem na obitej drodze, nikt raczej nie myśli, że ekspres może wypiąć się z kotwy – wręcz przeciwnie, przecież po to go wpinam, by móc bezpiecznie odpaść i zawisnąć na linie. Absurdalna wizja ekspresa, wypinającego się z kotwy, to poniekąd hipotetyczna możliwość w rodzaju “może się tak zdarzyć, ale… zdarza sie rzadko, nawet bardzo rzadko, właściwie nie wiadomo komu i kiedy się to zdarzyło” – czy jest więc, czym się przejmować?

Scenariusz jest taki: w czasie wspinaczki w wielu momentach szarpiemy liną (np. w czasie wybierania liny do wpinki). Lina unosi ekspresy w górę – z reguły wracają na swoje miejsce, po wpięciu liny do kolejnego ekspresa. Jednak ekspres uniesiony przez linę może zahaczyć się górnym karabinkiem o kotwę. Taką sytyację może sprowokować mocno wystająca ze skały kotwa, śruba kotwy rozporowej lub sama plakietka oraz speceficznie ukształtowana w danym miejscu skała – szczególnie brzuchy skalne i przełamania. Jeżeli odpadniemy od ściany nad ekspresem, który zmienił swoje ustawienie i nie opadł w dół, ryzykujemy wypięcie się ekspresa z kotwy lub rozerwanie jego zamka (wyłamanie) i lot znacznie dłuższy niż ten, który braliśmy pod uwagę odpadając lub widząc odpadającego partnera. Na przykład lot do gleby.

Co sprzyja poderwaniu ekspresa w górę przez linę:

 • krótka/sztywna taśma od ekspresa (sportowe ekspresy),
 • gwałtowne szarpanie liną (zwłaszcza przy wpinkach),
 • karabinek łatwiej zahaczyć się może o kotwę rozporową z plakietką,
 • zwłaszcza wtedy, gdy plakietka jest ustawiona ukośnie lub poziomo (to zależy od osoby, która ją dokręcała),
 • mocno wystająca śruba od kotwy z plakietką również sprzyja zaczepieniu się karabinka na kotwie
 • na zahaczenie i zmianę ustawienia narażone są zwłaszcza ekspresy wpięte na wybrzuszeniach skały

Z gładkiego, okrągłego/owalnego ringa (kotwa wklejana) uniesiony przez linę karabinek raczej będzie się zsuwać, chyba że ring jest starego typu (pręt zbrojeniowy) – wtedy większa część ucha wystaje ze skały.

Jak ograniczać ryzyko:

 • nie wspinać się w ogóle
 • nie odpadać

a gdy te dwie możliwości zawiodą:

 • zerkać na ustawienie ekspresa w momencie wychodzenia ponad niego
 • płynnie wybierać linę do wpinek
 • jeśli uznamy za słuszne – wpinać zakręcany karabinek w pierwszą/drugą wpinkę (ryzyko gleby) lub w kotwę, z której wypięcie ekspresa oznaczać będzie lot do gleby lub na półkę
 • ryzyko wypięcia karabinka zahaczonego na górnej krawędzi kotwy zmniejsza też obrócenie karabinka po wpięciu go do kotwy, …ale taka pozycja karabinka może ułatwić wypięcie się taśmy od ekspresa  – efekt końcowy będzie ten sam…

W czasie asekuracji partnera:

 • płynnie podawać luz do wpinek
 • ostrzegać partnera, że ekspres zmienił ustawienie (w ogóle zwracać na to uwagę!)
 • z reguły wystarczy po prostu machnąć liną, by “zrzucić” ekspres z kotwy, jeśli się zahaczył


Z obróconego w kotwie karabinka, przesunięta w górę taśma ekspresa (uniesiona przez linę lub nie ułożona po obróceniu karabinka), może zostać wyrwana z karabinka w czasie odpadnięcia:

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s