Skip to content

Do Museo de Picasso czy na buldery (Torcalito)?

9 December 2010

(Torcalito, zdjęcie z Picasso, użytkownik Guarmigue)

Wspinający się malagueñas i malagueños mają dobrze. Z centrum Malagi dojazd/dojście do bulderów w naturalnej skale zajmuje im 10 minut (rower/skuter/auto), albo do 30 minut na piechotę. Jeśli ktoś zwiedza Malagę i obszedł większość uliczek w okolicach portu, był w katedrze, odwiedził Museo de Picasso, zerknął na Alcazabę, napatrzył się na kamienice ze szklanymi loggiami oraz na ludzi, i poczuł ochotę na wspinanie, to mając 3h wolnego czasu (z tego 2 na wspinanie), może prosto z centrum Malagi udać się pobulderować w naturalnej skale.

Dojście/dojazd:

Z calle Larios (skąd do katedy albo Muzeum Picassa jest 5 minut na piechotę), schodzimy w kierunku portu i skręcamy w lewo, w Paseo del Parque.  Przechodzimy obok Gobierno de Malaga oraz wzgórza Alcazaby. Dalej, (najlepiej wsiąść na rower/skuter lub… zaryzykować spacer), wzdłuż Paseo Maritimo de Pablo Ruiz Picasso, które biegnie wzdłuż morza, więc w każdej chwili można zrezygnować  i zejść na plażę. Po niespełna 2 km skręcamy w lewo w Paseo de Miramar, by na rondzie (po około 400m) skręcić w prawo w Calle de Mayoral. Calle de Mayoral okrąża Monte de Miramar (około 700m) i doprowadza do kolejnego ronda z niedużym parkingiem, skąd skręcamy w prawo, w szutrową drogę. Po kilkuset metrach, gdy droga zacznie biec w dół, skręcamy w prawo ścieżką w las. Po kolejnych 200-300m po prawej widać będzie małą furtkę z tabliczką: “NIE MA PRZEJŚCIA” – buldery znajdują się na terenie prywatnym, więc najlepiej wykazać się wysokiej kulturą bycia. Witamy się z miejscowymi łojantami (“Hola! Que tal!”), rozgrzewamy się i łoimy.

Jadąc autostradą A7 zjazd nr 244 (Paseo de Sancha), początkowo jadąc na ‘centro’, skręcając na kolejnych rondach w lewo, wjedziemy na Calle de Mayoral, później jak w opisie wyżej.

Miejsce jest zacienione – wystawa jest północno/wschodnia, do tego jest las, a skała jest  przewieszona. Można się tam wspinać w deszczu. Oprócz przewieszonych bulderów są 4 siłowe drogi o długości około 10-12m. Ze skalnego pagórka roztacza się widok na przedmieścia Malagi i port.

Kaktusy są daleko od strefy zeskoku, ale skała w Torcalito jest dość ostra, z wyjątkiem najbardziej wyślizganych klam na trawersie lub wykutych ‘dwójek’ i ‘trójek’

This slideshow requires JavaScript.

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: