Skip to content

ZIMA czyli LATO. WINTER means SUMMER

18 February 2011

The weather in January was surprising – usual it is the most rainy month of the year, but this season was sunny for almost 30 days. Temperature was raised up to 26 degrees everyday! Winter is the best time for hiking and rock climbing in Andalucia. Almond trees are full of flowers and rosemary produces kind of honey – bees are drunk – is it winter or summer???

Pogoda w styczniu była dość zaskakująca – z reguły to najbardziej deszczowy miesiąc w roku, tymczasem oprócz kilku  zaledwie dni z deszczem prawie przez cały miesiąc świeciło  słońce, a temperatura  dochodziła do 26 stopni  w ciągu dnia.  Pogoda idealna na wyprawy po górach, zarówno piesze, a tym bardziej w aucie terenowym: warkot diesla  20-letniego Defendera, skutecznie odstrasza stada “ibexów”, więc napaleni turyści, mogą tylko posłuchać co żyje w tych  górach, ale żeby to zobaczyć lepiej pójść w góry na własnych nogach. Ostatnio prawie zawiesiłem  potwora  między koleinami po deszczu ku wielkiej uciesze duńsko-norweskiej gawiedzi, jednak Defender ma moc straszliwą i prawie 40 stopniowe zbocza, choć z rykiem pokonuje bez większego problemu.  Wystarczy wjechać w góry powyżej 500m npm by poczuć naprawdę rześkie powietrze – powyżej 1000m w nocy jest mróz.  Teraz, po dwóch dniach burz i ostrej zlewy znów jest błękit na niebie, a w górach widać białe czapy śniegu.

Od początku lutego kwitną migdałowce i masa różnych kwiatów na łąkach – ponoć w marcu ma być ich zatrzęsienie, więc to dopiero początek. Rozmaryn wydziela pachnący, klejący miód, od którego dzikie pszczoły robią się jakieś nieprzytomne i pijane. W środku dnia w górach, jeśli jest mało wiatru wszystko brzęczy dookoła – w zeszły weekend w czasie obijania dróg La Colaila “zaatakowała” nas jedna chmara może z kilkanaście sztuk – wplątywały się we włosy i nie chciały odlecieć, w końcu dały sobie spokój. Nie są bardzo groźne, ale wisząc na linie trudno jest się odganiać, a tym bardziej uciekać.

TU WIĘCEJ WIOSENNYCH ZDJĘĆ Z ANDALZUJI (styczeń i luty 2011)

 

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s