Skip to content

Samuraj z Doliny Białej Wody

7 March 2011

WOJTAS DONOSI: “W pewien słoneczny dzień narciarz pomykał sobie doliną. Niósł narty i plecak. Był strudzony, więc na Polanie pod Wysoką przysiadł na ławeczce. Zza krzaka wyszła spora, czarna kura. Narciarz wyjął aparat, by pstryknąć kilka zdjęć….

W pewien słoneczny dzień podchodziliśmy z Paulinką na nartach Doliną Białej Wody. W pewnym momencie zauważyliśmy sp…lającego faceta (porzucił narty i plecak) – goniła go spora czarna kura z rozłożonym ogonem.

Kura wydawała dźwięki i nie zrażona trójką bądź co bądź większych zwierzaków – nacierała. Dźwięki brzmiały mniej-więcej tak: WY-PIERRRRRRRR-TO-MÓJ-LASSSSSSS!-NO-JUŻŻŻŻŻ!

Panie i panowie oto GŁUSZEC prosto z Tatr!
Ale bydlę…

This slideshow requires JavaScript.

O tokujących Głuszcach (wikipedia):
Toki
Trwają od marca do maja w górach. Wieczorem samiec zajmuje drzewo (tzw. zapady) w ustronnym miejscu, na którym rano rozpoczyna zrytualizowane toki. Rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła. Wydaje niezbyt donośny odgłos składający się z czterech (wyjątkowo z trzech – bez korkowania) części (fraz). Kolejne frazy noszą następujące nazwy: klapanie, trelowanie, korkowanie (odbój) i szlifowanie. Pieśń godowa złożona z 4 następujących po sobie części tworzy spójną całość, powtarzaną o poranku nawet 200 razy! Klapanie, powtarzane 5-15 razy, przypomina stukot kastanietów lub uderzających dwóch kijów o siebie, podobnie do odległego klekotu bocianów. Korkowanie – ton główny – jest silnym, pojedynczym tonem, którego nazwa wzięła się od podobieństwa głosu do otwieranej korkiem butelki. Podczas szlifowania, o dźwięku ostrzonej o kamień kosy, trwającego od 1 do 1,5 sekundy ptak przestaje reagować na bodźce zewnętrzne – głuchnie, stąd nazwa gatunku. Nie jest dokładnie znana przyczyna głuchnięcia – istnieją trzy główne hipotezy: zamykanie kanału słuchowego przez kości żuchwy (w trakcie wykonywania tej frazy ptak ma wysoko podniesioną głowę), zagłuszanie innych dźwięków przez głośny, szeleszczący ton szlifowania lub wyjątkowe podniecenie samca powodujące ignorowanie przez niego bodźców zewnętrznych. Fakt głuchnięcia był wykorzystywany do podchodzenia głuszca podczas polowań na bliskie odległości.
W kolejnych częściach toków słyszy dobrze i przy najmniejszym zaniepokojeniu odlatuje. Gdy pojawia się samica wodzona pieśnią miłosną podniecone samce zaczynają ze sobą walczyć – skaczą naprzeciw siebie, podobnie jak koguty domowe, i atakują sie dziobami i silnymi pazurami. Kopulacja odbywa się na ziemi, na którą samiec zlatuje po wschodzie słońca. Zwycięzca z walki pokrywa kilka kur i jest to dla niego koniec zalotów i ojcowskich obowiązków.
Advertisement
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: