Skip to content

Grivel: nowe daisy chain (a new daisy-chain by Grivel)

11 May 2011


Most of climbers know disadvantages of classic daisy-chain and risk associated to incorrect shortening. Straight clipping loops of daisy with the carabinner might cause a failure in case of unforseen shock load. That might happen if the shock load would be over 3KN – which is easy to happen if there is a slack in the belaying system. DMM tests showed that at fall factor 1 sling might be tear off  and shock load generated in this case is around 10KN – that is much more than daisy-chain seam can hold (only 3KN). If you decided to buy daisy would be better to buy a new Grivel or Metolius daisy. These daisies are made of several separated loops and every one of them is able to hold 22-23KN. That’s much better!

                                        _____________________________________________

Już od pewnego czasu znane są wady klasycznej daisy-chain – lonży przeszytej w taki sposób, by powstało na niej wiele oczek umożliwiających szybką regulację długości lonży. W klasycznej “daisy” spinanie jednym karabinkiem kolejnych oczek, w celu jej skrócenia stwarza ryzyko, że w przypadku dużego szarpnięcia (odpadnięcie na luźnej lonży) łączenia (szwy) między oczkami zostaną zerwane. Przy niewłaściwym przepięciu oczek może to spowodować zupełne wypięcie się daisy. Szwy między oczkami wytrzymują około 3KN (czyli 300kg), a odpadnięcie na luźnej lonży (przy współczynniku odpadnięcia 1) może zostać wygenerowana siła około 1oKN (1000kg). Jak to się dzieje, że daisy się “wypina” można zobaczyć tutaj.

Daisy-chain najlepiej sprawdza się przy podchodzeniu w przyrządach (choć w speleologii się nie rozpowszechniło, bo lepsze są lonże z liny dynamicznej), ewentualnie we wspinaczce hakowej. Nie jest to niezbędny ekwipunek na większość wspinaczek, ale jeśli już ktoś chce zainwestować w ten sprzęt, lepiej by wybrał patent Grivela lub Metoliusa lub inny identycznie wykonany. Wiele firm nadal oferuje klasyczne daisy – łatwiej je wyprodukować, bo szycia wykonane są na jednym kawałku taśmy. W przypadku nowych daisy, sprawa jest bardziej skomplikowana: kolejne oczka w nowej daisy to po prostu osobne krótkie pętle, z których każda ma wytrzymałość 22-23KN, tak to zostało wykonane:

GRIVEL tak zrobił swoją nową daisy (co prawda legendarny Steve Haston wygląda jakby sprzedawał garnki, ale on jest od łojenia, nie od sprzedawania).

Metolius (prezentuje Chris McNamara autor SuperTopo.com).


No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s