Skip to content

JOGA i WSPINANIE

Wspólnie z PRACOWNIĄ ASAN Bartka Tarchalskiego

zapraszamy na OBOZY JOGOWO-WSPINACZKOWE (Hiszpania)


Joga i wspinaczka to z całą pewnością aktywności, które doskonale się uzupełniają. Niejeden wspinacz ćwiczy jogę lub wykonuje (świadomie lub nie) ćwiczenia rozciągające mające swoje źródło w jodze. Zwykłe “rozciąganie” mięśni zwiększa gibkość i ułatwia wspinanie – można (dosłownie) dalej sięgnąć na skale ręką lub nogą. Z drugiej strony praktyka jogi jest świetną bazą do treningu wspinaczkowego. Osoby ćwiczące regularnie jogę zwykle szybciej robią postępy we wspinaniu – mają bardziej elastyczne stawy, naturalnie wzmocnione i przygotowane do statycznych obciążeń, występujących we wspinaniu. Lepiej radzą sobie z kontrolą napięcia mięśniowego – czynnika bardzo ważnego w opanowywaniu techniki wspinania i swobody poruszania się po skale. Ponadto dzięki praktyce jogi łatwiej dostrzegamy i radzimy sobie z emocjami towarzyszącymi wspinaczce. Wspinając się jesteśmy całkowicie pochłonięci akcją tak jak będąc w „asanie” ciało i umysł stanową jedno…

 

EFEKT JEST OCZYWISTY – W ZDOWYM CIELE ZDROWY DUCH!!!

Cele, które realizujemy na obozach:

 • praktyka jogi (w tym praktyka ćwiczeń pod kątem techniki wspinania)
 • praktyka ćwiczeń oddechowych (pranajama)
 • wstęp do medytacji
 • praktyka wspinaczkowa (technika wspinania)
 • nauka asekuracji (gri-gri, reverso, zjazdy na linie, podchodzenie po linie, zasady asekuracji na via ferratach, etc)
 • trening wspinaczkowy (teoria i praktyka)

Miejsce – Hiszpania, El Chorro (rejon Malagi)

Park Narodowy El Chorro położony jest na północ od Malagi (Andaluzja) – jest to rozległy masyw skalno-górski o wysokości do 1800m n.p.m. (Sierra de Huma), w którym wysokość ścian skalnych dochodzi do 300m. Masyw El Chorro rozcięty jest krętą rzeką Rio Guadalhorce, która utworzyła olbrzymi, skalny wąwóz La Garganta. Właśnie tu znajduje się słynna Droga Króla: El Camino del Rey – ścieżka zawieszona 100m nad dnem wąwozu (wybudowana na początku XX wieku), której przejście dostarcza wielu emocji.

El Chorro to raj dla amatorów wspinaczki skalnej, w każdej odmianie: od boulderingu, przez wspinaczkę sportową, wielowyciągową i górską (tradycyjną) – w rejonie jest obecnie ponad 2000 dróg przygotowanych do wspinania. Jest to miejsce niezwykle atrakcyjne pod kątem pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych oraz wszelkich górskich aktywności. Jakby tego było mało – po drugiej stronie masywu (10km autem) znajdują się Embalses de Guadalhorce: pojezierze El Chorro – wielkie jeziora, w których można się kąpać, pływać kajakami lub po prostu urządzić piknik nad wodą – i medytować.

 

PLAN WYJAZDU

Uczestników odbieramy na lotnisku w Maladze, skąd jedziemy razem do El Chorro (ok. 1h jazdy samochodem). Po drodze zatrzymujemy się w miasteczku Alora na zakupy jedzeniowe. Zajęcia rozpoczynamy następnego dnia rano. Obóz trwa 7 dni.

Plan dnia:

 • Rano herbata ewentualnie owoc (najlepiej do ćwiczeń przystępować z pustym żołądkiem) – potem sesja jogi.
 • Zjadamy śniadanie, robimy prowiant.
 • Wyjście w skałki na wspinaczkę (4-6h, zależnie od miejsca)
 • Koło godziny 17:00 wspólny posiłek i przerwa oraz:
 • Wieczorne relaksyzajęcia jogi oraz czas na medytację

 

JOGA – standardowa sesja jogi trwa około 90 minut. Elementem sesji mogą być ćwiczenia oddechowe – wstęp do pranajamy. Ćwiczenia jogi odbywają się pod dachem, a w przypadku dobrej pogody na zewnątrz na osłoniętych tarasach. Weź swoja matę i pasek do ćwiczenia jogi, jeśli nie masz tych sprzętów poinformuj nas o tym.

WSPINACZKA – do udziału w zajęciach zapraszamy osoby początkujące (bez doświadczenia) oraz osoby posiadające pewne doświadczenie wspinaczkowe. Zależnie od doświadczenia uczestników będziemy sie wspinać z górną (“na wędkę”) lub dolną asekuracją (prowadzenie). Zajęcia w terenie będą prowadzone pod katem nauki asekuracji lub doskonalenia warsztatu wspinaczkowego – zarówno w zakresie asekuracji (posługiwanie się liną, różnymi typami przyrządów asekuracyjnych), jak techniki wspinania. Ponadto w programie zajęć przewidujemy naukę zjazdów, elementów autoratownictwa (rozwiązywanie podstawowych sytuacji awaryjnych w czasie wspinaczki) oraz przejście El Camino del Rey – wyjątkowej via-ferraty, na której ekspozycja przyprawia o prawdziwy zawrót głowy! Zapewniamy cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy.

Szczegółowy plan zajęć zostanie ogłoszony na miejscu.

 

PROWADZĄCY:

Bartek Tarchalski – praktykuje jogę od 1997 roku. Pierwsze kroki stawiał u Sławka Bubicza w jego szkole, a potem w Joga Centrum u Adama Bielewicza. Pogłębiał warsztat na obozach i szkoleniach prowadzonych przez Jurka Jaguckiego, Kasię Pilorz, Henryka Liśkiewicza, Konrada Kocota, Gabrielę Giubilaro, Leszka Kawę oraz innych znakomitych nauczycieli. W 2003 roku praktykował asany pod okiem Sharata Arory w jego Himalayan Yoga Center w Północnych Indiach. Od powrotu z Indii w 2004 roku nieprzerwanie prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe. Ze stopniem Introductory II ukończył trening nauczycielski prowadzony przez Jurka Jaguckiego według tradycji B.K.S. Iyengara. W 2005 roku założył Pracownię Asan. Razem z Karolem Zaremskim współtworzy klimat tego miejsca. Praktykę nauczycielską doskonalił prowadząc grupy w Joga Żoliborz oraz w Jogamudra u Piotra Künslera. Ponadto prowadzi zajęcia dla przedszkolaków i dla młodzieży szkolnej w kilku warszawskich przedszkolach i szkołach. W ramach Wakacyjnej Szkoły Jogi z siedzibą w Jastrzębiej Górze prowadzi wyjazdowe szkolenia dla całkiem początkujących i mocno zaawansowanych w praktyce joginek i joginów.

Jan Appelt – wspina się od 1996 roku. Posiada stopień Instruktora Wspinaczki Sportowej AWF (MSiT) oraz licencję Instruktora Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu (nr S 372). Profesjonalnym szkoleniem wspinaczkowym zajmuje się od 2004 roku. Od 2006 roku prowadzi wspólnie z Wojciechem Michalskim własną szkołę alpinizmu, która obecnie działa na stałe w Polsce i w Hiszpanii.

Wspinał się w Tatrach Wysokich i Zachodnich, Alpach Zachodnich (rejon Chamonix), dolinie Yosemite, Dolomitach, Dachsteinie, Hochswabie oraz w wielu skałkowych rejonach Europy i USA. Na swoim koncie posiada przejścia hakowe do A3/C3R (Dolina Yosemite, Polskie Tatry i Dolomity), wiele przejść na własnej (tradycyjnej) asekuracji do 6c, oraz przejścia sportowe do 7c+ RP i 7a OS.


 

 

 

 

ZAKWATEROWANIE i WYŻYWIENIE

Olive Branch Guest House – malowniczo położona hiszpańska finca z pokojami -2,-3 i -4 osobowymi z łazienką. Istnieje możliwość wynajęcia osobnego domku dla 6 osób (La Casita). Do naszej dyspozycji jest w pełni wyposażona kuchnia, otwarty basen oraz tarasy do wypoczynku i ćwiczenia jogi.

Jedzenie posiłki gotujemy wspólnie (czekan na nas obszerna kuchnia) – w sklepie czekają wszelkiego rodzaju świerze warzywa, które w Hiszpanii dojrzewają przez cały rok: awokado, cukinie, papryka, szpinak, karczochy, do tego cytrusy, mango i oczywiście tony oliwek! W każdym “spożywczaku” jest znienawidzona przez hiszpańskie dzieci lenteja, czyli soczewica: zielona, czarna, czerwona, odmiany duże i drobne oraz soja (ziarno), cieciorka, kuskus, itp.

 

CENA OBOZU: 1000zł/os.

Cena zawiera: prowadzenie zajęć/instruktaż JOGA + WSPINANIE, sprzęt wspinaczkowy, podstawowe ubezpieczenie NW od wspinaczki skalnej. Zgłoszenia i zaliczki przyjmujemy do 2 tygodni przed planowanym terminem obozu (patrz: TERMINY KURSÓW)

Liczba miejsc w grupie: 6-12 osób

 

ZALICZKA

Miejsce w grupie rezerwujemy po wpłacie zaliczki w kwocie 500zł/osoba

Konto do wpłat:

77 1280 0003 0000 0030 6360 9611

Pracownia Asan Bartłomiej Tarchalski

ul. Kopcińskiego 16/103

02-777 Warszawa

 

REZERWACJA I INFORMACJE:

– zgłoś się wypełniając formularz na stronie Wakacyjnej Szkoły Jogi

– pytaj o szczegóły: kursy@szkola-alpinizmu.pl

Bartek Tarchalski: +48602474720 (Polska)

Jan Appelt: +34633654328 (Hiszpania)

 

Cennik (noclegi):

 • 10-15 euro/noc (dorośli, zależnie od liczby łóżek w pokoju)
 • dzieci od 4-14 roku życia 50% stawki “dorosłej”
 • dzieci poniżej 4 roku życia za darmo(ceny dotyczą okresu luty-marzec; od kwietnia obowiązuje wyższe ceny – sezon)

Dodatkowe koszty:

 • przelot do Malagi (400-1000zł)
 • wynajem samochodów (40 euro/os. w przypadku 4 osób w aucie/7dni)
 • noclegi (cennik poniżej) i jedzenie (ceny zbliżone do cen w Polsce)

W momencie utworzenia się minimum 6-cio osobowej grupy dokonujemy rezerwacji samochodu oraz noclegów w Olive Branch Guesthouse.

 

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s