Skip to content

ASEKURACJA Z GRI GRI, czy mam trzymać linę, czy się trzyma sama?

15 August 2010

Osobiście, sam nigdy nie przepadałem za asekurowaniem z Gri Gri (przyrząd tzw. samoblokujący linę). Po pierwsze przez długi czas przyrząd ten nie był mi potrzebny – dużo więcej czasu spędzaliśmy w górach, a w rejony skałkowo-sportowe trafialiśmy z przymusu, wtedy, gdy w górach psuła się pogoda. Ponieważ GriGri jest ciężkie, w góry się nie nadaje, a co ważniejsze nie da się go używać z liną podwójną. Pierwsze GRI kupiłem po jakiś 5 latach wspinania. Do wędki idealne, we wprawnych rękach sprawdza się przy asekuracji oddolnej, można na nim zjeżdżać (lina poręczowa) i wygodnie podchodzić po linie z “malpą”/poigne. Niektórzy po przeróbce tj. ucięciu kawałka metalu (!) – używają gri gri do wspinaczki solowej, zamiast Soloista lub innych patentów. Jednym słowem bardzo dobry przyrząd.

Jednak, co często zadziwia, to widok PUSZCZONEJ LINY/NIE TRZYMANEJ LINY za przyrządem w czasie wspinaczki partnera, albo jego wiszenia “na bloku”. Można się wtedy, wygodnie podeprzeć pod boki, zapleść ręce na klacie, albo skręcać pecika. Ktoś powie, że to czepianie się i jakieś marudzenie, przecież we wspinaniu chodzi o zabawę. Ale przecież każdy, kto kupił własne gri gri, musiał je przynieść do domu (albo zanieść od razu w skały), rozpakować, musiał więc przy okazji natrafić na INSTRUKCJĘ. A tam czarno na białym  jest napisane: ZAWSZE TRZYMAJ LINĘ ZA PRZYRZĄDEM. Koniec kropka. Po prostu zdarza się, że gri-gri (lub inny tego typu przyrząd np. cinch) może się nie zablokować – wystarczy na długiej wędce zbyt lekko obciążyć linę (lekka osoba), albo użyć nieco za cienkiej liny niż przewiduje instrukcja.

Widok ludzi w skałach i na sztucznej ścianie, którzy asekurując z gri gri puszczają linę (“przecież to się samo blokuje”) jest nie odmiennie zadziwiający!

Bardzo ogólnie o GRI GRI:

  • doskonałe do asekuracji na wędkę, zwłaszcza w czasie długiego patentowania drogi pod przejście RP
  • dobre do asekuracji dla wspinaczy, miedzy którymi jest duża różnica masy
  • dobre do asekuracji oddolnej (prowadzenia drogi) – ale wymaga dużo wprawy
  • nie wolno używać do asekuracji w czasie wspinaczki na własnej asekuracji (na kościach)
  • ZAWSZE trzeba trzymać linę za przyrządem, w czasie asekuracji

ASEKURACJA Z DOŁEM, przy użyciu Gri Gri, to oddzielny temat, tu nie ma się co rozpisywać (TRZEBA ĆWICZYĆ), wszystko dobrze pokazuje FILM PETZLA:

Advertisement
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: