Skip to content

Filozofia treningu w ujęciu M.Twight’a i S.House’a

28 August 2010

Rys. pochodzi z http://www.gymjones.com

Mark Twight i Steve House – światowej klasy wspinacze, alpiniści przez baaardzo duże “A”. Każdy kto interesuje się trochę współczesnym wspinaniem w górach wysokich, w dużych ścianach na lekko, w stylu alpejskim czyli “light and fast” (but high risk), musi ich znać. O ich przejściach oraz przejściach z innymi partnerami (np. Marko Prezelj) na różnych ścianach można czytać bez końca.

To co robią w górach, jeśli spojrzeć na to trzeźwo (da się?)  – zadziwia, to co robią w swojej salce treningowej – również. Dzięki temu ryzyko, które podejmują w górach jest trochę mniejsze. Nikt nie ma wpływu na pojawiającą się nagle burzę, kilkudniowe załamanie pogody, obryw seraka, czy lawinę, ale na kondycję i wydolność, owszem. Za czasów Macieja Popko i Józefa Nyki jedyne, co miało związek z treningiem to zalecana książkowo 3 dniowa aklimatyzacja po przyjeździe do Zakopanego.  Do dziś, niektórzy stosują (w czasach “sekcji” już niemodną) “strategię ściemy”, czyli że oficjalnie nikt nie trenuje (to uwłacza wspinaczowi), a po kryjomu każdy wylewa siódme poty w piwnicy, na drągu i chwytotablicy.

W GymJones nie ma ściemy, ani owijania w bawełnę, tam lecą wióry. Na ich stronie można znaleźć kilka planów treningowych… ‘Koparka’ (Robert), co Ty na to? 😉

Trenują siebie i garstkę znajomych, albo tych, którzy na prawdę tego chcą lub chcą osiągnąć dzięki temu konkretny cel w swojej dyscyplinie: alpinistów, narciarzy, rowerzystów, futbolistów, etc. Trenowali również grupkę aktorów i statystów sklonowanych w filmie “300”.

Z resztą nie ma co tu pisać, wszystko jest na ich stronie, wciąga!

Próbka tego, co robią na treningach (prosto z  youtube.com):

Dla ciekawych, kilka linków nt. S. House’a:

http://www.stevehouse.net/Site/Climbing_C.V..html

http://www.stevehouse.net/Site/Training_Blog/Training_Blog.html

http://www.patagonia.com/us/product/patagonia.go?assetid=1662&src=vty_ex0075

No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: